Курси іноземних мов були створені в Чернівецькому державному університеті в 1962 році, відповідно до наказу Міністерства вищої і середньої спеціальної освіти СРСР № 48 від 29 січня 1962 року.
Кращі слухачі, які закінчували дворічні курси на «добре» і «відмінно», отримували посвідчення встановленого зразка і відповідно до згаданого вище наказу отримували право викладати іноземну мову у молодших класах школи.
Реферативні групи були організовані в Чернівецькому державному університеті на підставі типових навчальних програм для неспеціальних факультетів університетів, розроблених Міністерством освіти і науки УРСР, в яких, крім сітки годин для відповідних предметів, у тому числі іноземної мови, йшлося про можливість створення факультативних (реферативних) груп з іноземної мови для поглибленого їх вивчення після закінчення основного курсу.
В 1984 році було здійснено набір студентів, що бажали поглиблювати свої знання з іноземних мов і сформовано реферативні групи; розроблена структура і навчальна програма для слухачів реферативних груп, які були погоджені з навчальною частиною і планово-фінансовим відділом ЧДУ.
Практичні заняття з іноземних мов (англійської, німецької. французької) проводились один раз на тиждень по 2 год протягом трьох років (всього 240 год). Слухачі навчались безплатно, а практичні заняття входили в загальне навантаження викладачів (доцентів, асистентів). Викладачі працювали над методичним забезпеченням практичних занять.
На базі курсів іноземних мов і реферативних груп, які працювали окремо, було створено в 2001 р. Лінгвістичний центр ЧНУ за ліцензією МОНУ України з надання освітніх послуг, які стали платними. Кошторис розробляв планово-фінансовий відділ ЧНУ. Відповідальними за роботу курсів і роботу реферативних груп доц. Лабовкіною Г.А. та доц. Щербань Н.П. було складено навчальні програми, плани практичних занять, розроблено «Положення про Лінгвістичний центр ЧНУ».
Співробітниками Лінгвістичного центру є, в основному, доценти і асистенти кафедр іноземних мов для природничих та гуманітарних факультетів, а також окремі викладачі спеціальних кафедр факультету іноземних мов.
Керівництво ЛЦ здійснює відповідальний за роботу ЛЦ, який призначається наказом ректора.
Методичну роботу ЛЦ організовує методична комісія, що складається з 3-5 чоловік, яку очолює відповідальний за роботу ЛЦ. За ведення документації, поповнення та збільшення бібліотеки ЛЦ, підготовки і оформлення проектів наказів відповідають лаборанти ЛЦ.
Діяльність ЛЦ підзвітна методичній комісії центру, методичній раді факультету іноземних мов, адміністрації університету.
Форма навчання: денна
Термін навчання; 1-2, або 3 роки.
Рівні навчання: початковий (А1, А2), середній (В1), вищий (В2, С1).
Обсяг навантаження: залежить від початкового рівня володіння мовою і кінцевої мети слухача, з розрахунку 90 (60) академічних годин на семестр.
Практичні заняття проводять викладачі факультету іноземних мов на умовах погодинної оплати праці відповідно до навчальних планів і розкладу занять; в групах 8-10 слухачів.
Слухачі, які засвоїли навчальну програму, виконали контрольні завдання, тести і склали підсумковий іспит, отримують посвідчення/сертифікат встановленого зразка, у якому вказуються загальна кількість годин, результат складання підсумкового іспиту та рівень володіння іноземною мовою.
Форма навчання: денна.
Термін навчання 3 – 3,5 роки, з 2-го по 5-й курс, тобто з 4/5 по 10 семестри.
Обсяг навантаження – 240 год.
Кількість слухачів у групі – 8-10.
Практичні заняття проводять викладачі факультету іноземних мов ЧНУ відповідно до навчальних програм, планів і розкладу занять на умовах погодинної оплати праці.
Слухачі реферативних груп, які успішно засвоїли програму (240 практичних годин), виконали усно та письмово необхідний обсяг перекладів з фахової літератури, склали всі заліки та підсумковий іспит на «відмінно» чи «добре», отримують посвідчення відповідного зразка, в якому вказується поглиблене вивчення курсу перекладу текстів з відповідної спеціальності, загальна кількість годин, оцінка з підсумкового іспиту.
Слухачі реферативних груп, які мають здібності до наукових досліджень і володіють іноземною мовою на належному рівні (В2), за власним бажанням та рекомендацією ЛЦ, можуть захищати магістерську або дипломну роботу (дипломний проект) іноземною мовою. Вони звільняються від іспиту. Про захист магістерської роботи іноземною мовою робиться відповідний запис в додатку до диплому магістра.